Α΄ ΚΥΚΛΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΩΝ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017
ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

(συχνότητα 88,2 FM (http://webradio.ert.gr/ioannina/)

Πρόκειται για μια σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών από μέλη της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με κύριο στόχο την υψηλή παροχή γνώσεων, όπου ο ομιλητής ως «Σύμβουλος Υγείας» σε απ’ ευθείας σύνδεση (on line) βοηθάει τους πολίτες να πάρουν πολύτιμες ιατρικές συμβουλές από ιατρούς όλων σχεδόν των ειδικοτήτων.

Ο Α' κύκλος των ραδιοφωνικών εκπομπών καλύπτει χρονικό διάστημα τριών (3) μηνών, αρχίζοντας από τον Οκτώβριο 2016 έως το Δεκέμβριο 2016, και καλύπτει 5 ομιλίες. Κάθε ομιλία δίνεται μία φορά στις δύο (2) εβδομάδες, συγκεκριμένα ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00-14:00, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα. Η παρουσίαση του ομιλητή, καθώς και ο συντονισμός των ερωτήσεων με το κοινό γίνεται από τον κ. Σταύρο Κωνσταντόπουλο, Ομότιμο Καθηγητή Παθολογίας-Πνευμονολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Ο Α΄ κύκλος εκπομπών χρονικής περιόδου Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου 2016 περιλαμβάνει τις ακόλουθες ομιλίες:

α/α Μήνας Ημερομηνία Θέμα Ομιλητής
1 Οκτώβριος 19 Φυματίωση Σ.Κωνσταντόπουλος