ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ

ΨΗΦΙΣΜΑ

Η Σχολή Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε την απώλεια του

ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ

Καθηγητή του Τμήματος Ιατρικής

Ο Ευάγγελος Σ. Ευαγγέλου αποφοίτησε από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και συνέχισε τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο Brown των ΗΠΑ, στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και στο Πανεπιστήμιο της Λοζάνης. Είχε διατελέσει επισκέπτης ερευνητής στο Τμήμα Επιδημιολογίας του King΄s College London και υπηρέτησε στη μονάδα Φαρμακοπληροφορικής του Ερευνητικού Κέντρου ‘ΑΘΗΝΑ’ καθώς και στο Ινστιτούτο Βιοιατρικών Ερευνών του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ). Από το 2010 υπηρετούσε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Υπήρξε πρότυπο πανεπιστημιακού δασκάλου, γαλούχησε με γνώση, ήθος και ευγένεια ψυχής χιλιάδες φοιτητές και συνέβαλε καθοριστικά στο υψηλό επίπεδο των ιατρικών σπουδών. Για το ερευνητικό του έργο στο χώρο της μοριακής επιδημιολογίας έχει αποσπάσει σημαντικές διακρίσεις σε παγκόσμιο επίπεδο και έχει δημοσιευτεί σε υψηλής απήχησης επιστημονικά περιοδικά. Η έρευνά του εστιάστηκε στην επιδημιολογία διάφορων πολυσύνθετων νοσημάτων συμπεριλαμβανομένων της οστεοαρθρίτιδας, οστεοπόρωσης και καρδιαγγειακών νοσημάτων αναζητώντας το ρόλο γενετικών και μη γενετικών παραγόντων στην ανακάλυψη νέων βιολογικών μονοπατιών, με το συνολικό του έργο να αφήνει πολύτιμη παρακαταθήκη στο πεδίο της Ιατρικής Ακριβείας..

Εκτιμώντας το ήθος και την προσφορά του στην Επιστήμη, η Σχολή Επιστημών Υγείας αποφάσισε ομόφωνα:

α. Να εκφράσει θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

β. Να δημοσιεύσει το ψήφισμα αυτό στην ιστοσελίδα της Σχολής και του Ιδρύματος.

Ιωάννινα, 7 Ιουλίου 2023

Η Αναπληρώτρια Κοσμήτωρ