B΄ ΚΥΚΛΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΩΝ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017
ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

(συχνότητα 88,2 FM (http://webradio.ert.gr/ioannina/)

Πρόκειται για μια σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών από μέλη της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με κύριο στόχο την υψηλή παροχή γνώσεων, όπου ο ομιλητής ως «Σύμβουλος Υγείας» σε απ’ ευθείας σύνδεση (on line) βοηθάει τους πολίτες να πάρουν πολύτιμες ιατρικές συμβουλές από ιατρούς όλων σχεδόν των ειδικοτήτων.

Ο B' κύκλος των ραδιοφωνικών εκπομπών καλύπτει χρονικό διάστημα τεσσάρων (4) μηνών, αρχίζοντας από τον Ιανουάριο 2017 έως τον Απρίλιο 2017, και καλύπτει 6 ομιλίες. Κάθε ομιλία δίνεται μία φορά στις δύο (2) εβδομάδες, συγκεκριμένα ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00-14:00, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα. Η παρουσίαση του ομιλητή, καθώς και ο συντονισμός των ερωτήσεων με το κοινό γίνεται από τον κ. Σταύρο Κωνσταντόπουλο, Ομότιμο Καθηγητή Παθολογίας-Πνευμονολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Ο Β΄ κύκλος εκπομπών χρονικής περιόδου Ιανουαρίου-Απριλίου 2017 περιλαμβάνει τις ακόλουθες ομιλίες:

α/α

Μήνας Ημερομηνία Θέμα Ομιλητής
1 Ιανουάριος 25 Η εφετινή επιδημία της γρίππης. Απαντήσεις στα ερωτήματα Σ. Τσιάρα
2 Φεβρουάριος 8 Η Ψυχιατρική σήμερα Β.Μαυρέας
3 Φεβρουάριος 22 Προληπτικός, προσυμπτωματικός και προγεννητικός έλεγχος σε γενετικά νοσήματα Ι.Γεωργίου
4 Μάρτιος 8 Ηπατίτιδες Δ.Χριστοδούλου
5 Μάρτιος 22 Κάπνισμα - Διακοπή καπνίσματος Σ.Κωνσταντόπουλος