Δ’ Κύκλος διαδικτυακών ενημερωτικών εκδηλώσεων – ΕΟΣ-ΣΠΑΝΟΠΑ 2022

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων – Σπανίων Νοσημάτων Παθήσεων (Ε.Ο.Σ. – ΣΠΑ.ΝΟ.ΠΑ.), σε συνέχεια προηγούμενων κύκλων διαδικτυακών ενημερωτικών εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκαν από Νοέμβριο 2021 έως Φεβρουάριο 2022, ανακοινώνει τη διοργάνωση του Δ’ Κύκλου Διαδικτυακών Ενημερωτικών Εκδηλώσεων που θα υλοποιηθούν από το Μάρτιο 2022 έως τον Μάϊο 2022.

Οι Θεματικές ενότητες του Δ’ κύκλου διαδικτυακών ενημερωτικών εκδηλώσεων είναι:

α)  16/03/2022 – «Διαστάσεις ποιότητας υπηρεσιών υγείας με επίκεντρο τον ασθενή με   Σπάνιο Νόσημα, στο πλαίσιο της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας και των Κέντρων Εμπειρογνωμοσύνης. Η συμβολή στην ποιότητα ζωής των ασθενών»

β)  30/03/2022 – «Η σημασία της πρώϊμης ανίχνευσης σημείων και εκδηλώσεων στο νευρικό σύστημα και στη ψυχική υγεία, ως κατευθυντήριο άξονα για τον εντοπισμό διαφόρων κατηγοριών Σπανίων Παθήσεων»

γ) 06/04/2022 – «Εκδήλωση Σπάνιων Νοσημάτων – Συνδρόμων από το δέρμα και τα εξαρτήματά του. Η συμβολή στην έγκαιρη ανίχνευση και διάγνωση»

δ) 13/04/2022 – «Ανίχνευση σημείων, εκδηλώσεων και νοσογόνων καταστάσεων στον οφθαλμό και την όραση, που συμβάλλουν στην πρώϊμη διάγνωση Σπανίων Παθήσεων»

ε)  04/05/2022 – «Εκδηλώσεις στο στόμα Σπάνιων Νοσημάτων: πρώϊμη διάγνωση και θεραπεία»

στ) 11/05/2022 – «Η συμβολή της Νοσηλευτικής Επιστήμης και των Νοσηλευτικών Υπηρεσιών, στην οργάνωση και παροχή υπηρεσιών υγείας και φροντίδας σε ασθενείς με Σπάνια Νοσήματα και τις οικογένειες τους»

Αναλυτικότερη παρουσίαση των εισηγήσεων και των ομιλητών, θα γίνεται λίγες ημέρες πριν τη διενέργεια της  κάθε εκδήλωσης.

Καλούνται οι Σύλλογοι Ασθενών, Αναπήρων και Χρονίως Πασχόντων, καθώς και άλλοι φορείς και υπηρεσίες, αποδέκτες της εν λόγω ενημέρωσης να πληροφορήσουν τα μέλη τους και κάθε ενδιαφερόμενο για την υλοποίηση αυτών, που θα πραγματοποιηθούν μέσω zoom και με live μετάδοση στο Facebook της Ομοσπονδίας

Ακολουθεί ο διαδικτυακός σύνδεσμος για να συμμετέχετε για όλες τις διαδικτυακές εκδηλώσεις   μέσω της πλατφόρμας zoom:

Οι εκδηλώσεις επίσης θα παρουσιάζονται με ζωντανή ταυτόχρονη μετάδοση στο Facebook της Ομοσπονδίας.

Διεξαγωγή στις: 16 και 30 Μαρτίου, 06 και 13 Απριλίου & 04 και 11 Μαΐου 2022

Ώρα:18.30 – 20.30

Ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία, αναμένοντας  με ενδιαφέρον τη συμμετοχή σας.

Ελληνική Ομοσπονδία Συλλόγων – Σπανίων Νοσημάτων Παθήσεων  (Ε.Ο.Σ. – ΣΠΑ.ΝΟ.ΠΑ.)